z10918054Q,Wroclaw--Rynek-to-serce-miasta--ktore-bije-cala-dobe-

Wrocławski Rynek

Rynek Główny we Wrocławiu przez cały rok zapewnia liczne atrakcje kulturalne i rozrywkowe. Dlatego jest miejscem, którego żaden turysta nie ominie. Jak w większości miast, jest on miejscem masowych imprez, wystaw oraz życia towarzyskiego miasta.

Co więc warto zobaczyć, na co zwrócić uwagę?

Pierwszym rzucającym się w oczy budynkiem jest Nowy i Stary Ratusz. W centrum Rynku Głównego zlokalizowany jest Stary Ratusz, którego budowa rozpoczęła się od 1299 roku, natomiast wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1860-1863 Nowy Ratusz obecnie jest siedzibą Prezydenta Miasta Wrocławia.

New_Town_Hall_Photo_South_West_Corner_Wrocław_Poland_2008-11-14 Wroclaw-Rathaus

Sukiennice oraz przejścia pomiędzy nimi to kolejny punkt do odhaczenia na naszej liście zabytków. Niegdyś w centrum Rynku Głównego obok Ratusza stały rzędy stoisk handlarzy, które z czasem zamieniały się w murowane budynki, a następnie w ciągi kamienic.

W sposób naturalny powstały pomiędzy tymi kamienicami trzy równoległe uliczki biegnące ze wschodu na zachód (Sukiennice, Przejście Żelaźnicze oraz Przejście Garncarskie) oraz jedna uliczka biegnąca prostopadle do nich tj Przejście Poprzeczne. Obecnie w tychże kamieniczkach działają restauracje, puby, galerie i sklepiki.

f6c5ba1bdc040c1bac56f1e26d05ad6f

Plac Solny posiada wiele symboli dawnej kupieckiej potęgi Wrocławia.

Plac Solny jest to rynek pomocniczy Starego Miasta we Wrocławiu, regularny, kwadratowy, wytyczony w 1242 na południowy zachód od Rynku głównego.

Na placu tradycyjnie od lat znajduje się targ kwiatowy. W ostatnich latach XX wieku zbudowano na nim akcent architektoniczny – iglicę (projekt Adama Wyspiańskiego nawiązujący do Iglicy od 1948 r. przy Hali Ludowej) oraz fontannę.

1280px-Wroclaw_plac_solny